Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskim szpitalu pielęgniarki dziergają ośmiorniczki dla wcześniaków [ZDJĘCIA]

Hanna Walenczykowska, zdjęcia Dariusz Bloch
Dariusz Bloch
Pielęgniarki z oddziału intensywnej terapii noworodka szpitala Biziela robią dla małych pacjentów maskotki. Dzięki nim maluchy czują bliskość rodziców.

"Ośmiorniczki dla wcześniaków”, to akcja charytatywna w której uczestniczy coraz więcej polskich szpitali. Inicjatorką kampanii jest dr Marta Tomaszewska, pediatria z Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka WSzZ w Kielcach. Lekarka przeczytała o bawełnianych ośmiorniczkach dla wcześniaków na blogu Polki mieszkającej w Danii i poprzez media społecznościowe dotarła do kobiet, które charytatywnie zaczęły dziergać zabawki. Akcję wspiera Fundacja „Razem łatwiej”.

PRZECZYTAJ:Koronkowa robota dla niemowlaka [DZIEŃ DOBRY]

- Dla dzieci atakowanych światłem, dźwiękiem i innymi dla nich agresywnymi bodźcami, nie ma nic ważniejszego niż poczucie bezpieczeństwa - czytamy na oficjalnej stronie internetowej fundacji. - Rodzice nie mogą być na oddziale cały czas i cały czas kangurować, a z taką ośmiornicą dziecko może poczuć się lepiej i mieć choć namiastkę bezpieczeństwa.

Panie szydełkują

W Bydgoszczy ośmiorniczki dziergają dwie pielęgniarki: Lidia Napierała i Anna Kędzierska z Oddziału Klinicznego Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela. Pierwsza z pań wykonała już 50 a druga 26 przytulanek.

Zobacz galerię: W bydgoskim szpitalu pielęgniarki dziergają ośmiorniczki dla wcześniaków

- Obie panie pracują na intensywnej terapii noworodka - tłumaczy Gabriela Mioduszewska, pielęgniarka oddziałowa. - Pani Lidia zaczęła robić pierwsze ośmiorniczki wykonując je z własnej włóczki. Potem, personel zrzucił się i można było kupić nową. Fundacja nam pomogła, przekazała oprócz włóczki 20 ośmiorniczek.

Działanie macek

Każda przytulanka musi być wykonana z odpowiednich nici, najczęściej bawełny, która nie zawiera w sobie alergenów. Ramiona ośmiorniczki muszą być skręcone tak jak pępowina. Kiedy maskotka zostanie wydziergana, trzeba wyprać (temp. 60 stopni Celsjusza) i... dać mamie. Chodzi o to, by zabawka przejęła jej zapach i matczyne drobnoustroje.

- Dzieci potrzebują dotyku i bliskości mamy - tłumaczy Gabriela Mioduszewska. - Dlatego robimy im specjalne gniazdka, wkładamy ośmiorniczki. Dzięki nim noworodki czują się bezpiecznie. Dzieci mają odruch chwytania. Zaciskają więc rączki na kablach, chwytają za rurki intubacyjne lub cewniczki.

Dzięki nim noworodki czują się bezpieczniej i nie chwytają za rurki intubacyjne lub cewniczki. - Gabriela Mioduszewska

W bydgoskim szpitalu powstają bajecznie kolorowe maskotki, które mają oczka i uśmiechnięte buźki.

Zostań wolontariuszem!

Fundacja „Razem łatwiej” szuka osób, które mogą pomóc.

- Jeśli masz choć odrobinę wolnego czasu i umiejętności dołącz do grupy „Ośmiorniczki dla wcześniaków”, przekażemy Ci dokładną instrukcję jakie nici można wykorzystać (każda być nie może, bo ośmiorniczki muszą być odpowiednio wyprane i zdezynfekowane), jakie wypełnienia stosować, no i oczywiście instrukcję krok po kroku jak wykonać ośmiornicę – czytamy na stronie Fundacji. - Do akcji możecie dołączyć nawet bez umiejętności. Może masz niepotrzebne nici, może możesz udzielić rabatu na nici, które sprzedajesz? A może możesz dotrzeć do szpitali i powiedzieć im o akcji?

Warto wiedzieć

Odruch chwytania

- Odruch ten kształtuje się już w życiu płodowym. Polega na zaciśnięciu placów.

Odruch, pojawia się tak wcześnie, bo pozwala dziecku na chwytanie pępowiny, a to umożliwia kontakt z matką i daje poczucie bezpieczeństwa. Odruch chwytania u noworodków pozostaje przez kilka pierwszych miesięcy życia, potem zanika. Powinno to się stać w kończynach górnych po ukończeniu czwartego miesiąca życia, a w dolnych po upływie dwunastu miesięcy.

Dzieci urodzone wcześniej, które przebywają w inkubatorze, mają ograniczony kontakt z matką. Chwytają więc inne przedmioty, np. rurki intubacyjne, cewniki. Fundacja „Razem łatwiej” wspiera akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaka”. Każde dziecko otrzymuje ośmiorniczkę, której macki są skręcone tak jak pępowina.

Dlatego też kontakt z ośmiorniczką pozwala dziecku zbudować poczucie bezpieczeństwa. Jest to potrzebne noworodkowi m.in. z powodu odczuwania dyskomfortu wynikającego z leczenia i rozłączenia z matką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!