Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieletni w policyjnej izbie dziecka monitorowani przez szybę w... toalecie

Redakcja
© Freeimages.com
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła warunki panujące w policyjnych izbach w całej Polsce. Wyniki są złe. Nie przestrzega się praw nieletnich, warunki lokalowe są słabe, brak spójnych przepisów.

Policyjna Izba Dziecka w Bydgoszczy, działająca od 2010 roku przy Komisariacie Policji Wyżyny, podpadła NIK tylko raz.

Wytknięto tam przypadki nieudzielania zgody na odwiedziny rodziców, obrońcy lub opiekuna nieletnich. Podobnie było zresztą w Olsztynie, Gdańsku, Warszawie oraz Białymstoku, gdzie młodemu człowiekowi odmówiono nawet prawa do wykonania telefonu do rodzica.

Pełna kontrola

NIK zwróciła uwagę na to, że wbrew prawu zagwarantowanemu w Konstytucji RP, ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz Konwencji Praw Dziecka, we wszystkich policyjnych izbach dziecka kontakt z bliskimi lub obrońcą był możliwy wyłącznie za zgodą sądu, kierownika izby lub policjanta prowadzącego sprawę.

Tylko w co piątej placówce odwiedziny odbywały się bez udziału funkcjonariusza. Zdaniem NIK, takie postępowanie narusza artykuł 49 Konstytucji RP, mówiący o wolności i ochronie tajemnicy komunikowania się.

Inspektorom nie podobały się też warunki lokalowe w niektórych izbach. Młodzi ludzie nie mieli możliwości korzystania z zajęć ruchowych na świeżym powietrzu, nie wydzielono miejsc do kontaktu z rodzicami, opiekunami bądź obrońcą.

Działalność Policyjnej Izby Dziecka w Poznaniu po kontroli NIK po prostu zawieszono. Tak zły był stan techniczny pomieszczeń.

Siedzą za długo

W części placówek nie stosowano ponadto rozwiązań, które gwarantowałyby poszanowanie intymności młodocianych. W Gdańsku drzwi do toalety wyposażone były w szybę, przez którą można było obserwować nieletniego w trakcie czynności higienicznych i fizjologicznych. Ponadto prysznice nie były oddzielone zasłonami ani przepierzeniami.

W Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie i Szczecinie nieletnich przetrzymywano w izbie dłużej, niż dopuszczają przepisy. Zgodnie z prawem, nieletni może tam przebywać najwyżej do 5 dni (zależnie od powodu zatrzymania). W Krakowie przedłużono nieletniemu pobyt o 18 dni powyżej terminu ustawowego. Bydgoska placówka może pomieścić jednorazowo do 10 nieletnich. W całym 2015 roku było ich w sumie 489.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!