Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy kościele pw. św. Andrzeja w Koronowie trwają prace remontowe i archeologiczne

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Robert Grochowski prowadzi ratownicze badania archeologiczne przy fundamentach kościoła św. Andrzeja
Robert Grochowski prowadzi ratownicze badania archeologiczne przy fundamentach kościoła św. Andrzeja Paweł Kaniak
Na zewnątrz świątyni kontynuowane są prace związane z konserwacją elewacji, trwa też izolacja ścian fundamentowych. Remontowi kościoła św. Andrzeja towarzyszą badania archeologiczne.

Na zewnątrz świątyni kontynuowane są prace związane z konserwacją elewacji. Inwestycję rozpoczął przed 3 laty poprzedni proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ksiądz prałat Henryk Pilacki, który zrealizował dwa etapy odnawiana elewacji. Dzieło kontynuuje obecny proboszcz ks. Ryszard Hirsz. W tym roku udało się pozyskać pieniądze na trzeci i czwarty etap. 70 tysięcy złotych przekazał na ten cel Urząd Marszałkowski. Kolejne 30 tysięcy pochodzi z budżetu Urzędu Miasta i Gminy Koronowo, a drugie tyle musi wyłożyć parafia. Oprócz tego, prowadzone są też prace przy izolacji ścian fundamentowych wokół kościoła. Na ten cel pozyskano 154 tysiące złotych z Funduszu Kościelnego.

Ksiądz Ryszard Hirsz snuje marzenia na przyszłość

Proboszcz koronowskiej parafii chciałby w przyszłych latach realizować dalsze inwestycje przy kościele św. Andrzeja. W ramach obecnych prac wykopano studnię dla systemu odprowadzania wód opadowych, ale nie starczy już pieniędzy na dokończenie w tym roku drenażu. Naglącą sprawą jest też przebudowa dojazdu i wejścia do kościoła, trzeba zastąpić podłoże betonowe kostką i zniwelować przeszkody architektoniczne, które utrudniają starszym osobom wejście do świątyni. To także uzależnione jest od finansów. W planach na przyszłość jest też wyodrębnienie kilku miejsc parkingowych dla służb kościelnych. Z innych prac niezbędne będzie zagazowanie insektów, które gnieżdżą się w drewnie. Jeśli uda się kiedyś pozyskać więcej pieniędzy, to proboszczowi marzy się modernizacja prezbiterium i ambony, które miałyby być wykonane nowocześnie, ale w nawiązaniu do oryginalnego stylu barokowego. Odnowienia wymaga posadzka oraz popękane witraże.

- Nasza narodowa historia, to ratusze, ale przede wszystkim kościoły, więc trzeba je ratować - mówi ksiądz proboszcz Ryszard Hirsz.

Do końca października ma się zakończyć procedura wpisywania przykościelnego terenu do rejestru zabytków (sam kościół już w nim jest). Pomoże to w aplikowaniu o kolejne dotacje na inwestycje.

Ogólny stan bryły kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja jest dobry. Ściany wymagają jednak odnowienia, dlatego czyści się cegły i uzupełniane są ubytki.
Ogólny stan bryły kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja jest dobry. Ściany wymagają jednak odnowienia, dlatego czyści się cegły i uzupełniane są ubytki. Prace cały czas trwają, ale widać już efekty, świątnia wygląda ładniej

Paweł Kaniak

Ciekawe odkrycia archeologiczne

Od końca września, przy kościele pw. św. Andrzeja prowadzone są ratownicze badania archeologiczne, zlecone przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegaturę w Bydgoszczy. Celem jest zabezpieczenie i naukowe zadokumentowanie substancji zabytkowej, która zostałaby zniszczona w trakcie prac remontowych przy fundamentach kościoła. Badania prowadzone są do głębokości inwestycji, tj. ok. 1 m poniżej współczesnego poziomu gruntu.

Ze źródeł pisanych wiadomo, że wcześniej w miejscu murowanej budowli był kościół drewniany. Wokół funkcjonował cmentarz, starszy od murowanej fazy kościoła. Sondażowe badania wykopaliskowe realizowano w kwietniu tego roku. Teraz trwa ich zasadniczy etap. Przebadano już prezbiterium i część nawy głównej. Do sprawdzenia pozostaje najtrudniejsze miejsce - rejon wieży. Na całej głębokości rejestrowane są nawarstwienia kulturowe, datowane od okresu późnego średniowiecza, po czasy współczesne (XIV - XX w.).

- Odsłaniając fundamenty kościoła możemy określić ich konstrukcję i technikę budowy. Odkryliśmy nowy obiekt, którego istnienie podejrzewaliśmy, a teraz mamy go namacalnie. Jest to pozostałość fundamentów kaplicy bocznej z czasów nowożytnych, dobudowananej do południowej ściany nawy głównej, tuż przy dawnej kostnicy - mówi Robert Grochowski, archeolog prowadzący wykopaliska przy kościele pw. św. Andrzeja. - W części północnej odkryliśmy murowaną dobudówkę o nieznanej na razie funkcji. Wykonana została w tej samej technice co ściany prezbiterium, z analogicznej cegły i zaprawy wapiennej, ale dostawiona była ewidentnie później. Być może była to pierwotna zakrystia, może kostnica lub pomieszczenie gospodarcze.

- Chciałbym, aby po zakończeniu prac, odkryte przez nas relikty architektoniczne zostały na powierzchni ziemi oznaczone kostką lub tabliczką informacyjną - dodaje Robert Grochowski.

Z ziemi do muzeum

- W ziemi znajdujemy mnóstwo zabytków ruchomych, głównie ceramikę naczyniową, ale jest też trochę przedmiotów metalowych i szklanych. Ceramika jest myta, po czym trafia do laboratorium do opracowania. Przedmioty metalowe i skórzane są od razu konserwowane ze względu na postępującą destrukcję po wyjęciu z ziemi. Wszystkie zabytki pozyskane w trakcie badań archeologicznych są własnością państwa i trafią do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a później, czego bym sobie życzył, być może do Izby Tradycji w Koronowie - mówi Robert Grochowski i dodaje: - dziękuję za pomoc księdzu proboszczowi, pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz projektantom i wykonawcom robót. Firma, która prowadzi prace ziemne przy odwodnieniu kościoła, udziela wszelkiej pomocy w badaniach archeologicznych. Nie przeszkadzamy sobie, pracujemy razem, udostępniamy sprzęt. Wszystkim zależy, żeby to piękne miejsce mogło istnieć przez kolejnych kilkaset lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!