Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działko z czasów II wojny światowej trafiło do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

as
Działko Flak Drilling, którego fragment znaleziono na terenie WZL nr 2, stanowiło na początku uzbrojenie samolotów. Potem zostało zdemontowane i używane jako broń przeciwlotnicza
Działko Flak Drilling, którego fragment znaleziono na terenie WZL nr 2, stanowiło na początku uzbrojenie samolotów. Potem zostało zdemontowane i używane jako broń przeciwlotnicza Muzeum Wojsk Lądowych
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wzbogaciło się o kolejne eksponaty. Tym razem to fragmenty działka „Drilling” i samolotu AiraCobra.

W trakcie prac przy jednej z bram na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. koparka odsłoniła znaleziska z czasów II wojny światowej. Te mogące stwarzać zagrożenie zabezpieczyło wojsko. Część trafiła do bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych.

Zobacz galerię: Odlotowy piknik w WZL

- Znaleziono między innymi fragment, a konkretnie elementy podstawy, działka przeciwlotniczego Flak Drilling które składało się z trzech lotniczych działek MG151/20 - mówi Łukasz Skoczek z MWL.

Dwa lata temu na terenie lasu na Osowej Górze saperzy znaleźli inny fragment tego samego działka.- Zaletą działka była stosunkowo mała waga i rozmiary. Flak Drilling zajmował mniej miejsca niż pojedynczy Flak 30/38, oraz zasilanie z taśmy, które pozwalało na szybsze strzelanie niż wtedy, gdy naboje znajdują się w magazynku.- Bardzo prawdopodobne że tego konkretnego działka Niemcy używali do obrony Bydgoszczy w 1945 roku lub osłony przeciwlotniczej bydgoskiej Luftmuny - dodaje Łukasz Skoczek.

Działko Mg151/20 było używane w niemieckich samolotach, m.in. Messerschmitt Bf 109, podczas II wojny światowej.

- Później jednak zaczęto go używać jako działka przeciwlotniczego. Montowano je m.in. na półgąsienicowych transporterach opancerzonych i różnych doraźnie dostosowanych podwoziach m.in. ciężarówkach, przyczepach, wagonach kolejowych czy ciągnikach gąsienicowych i półgąsienicowych. Na stanowiskach stałych, dla większej stabilności, osadzano po prostu w betonie - informuje Łukasz Skoczek.

Podczas prac na terenie WZL nr 2 odnaleziono również bloki amerykańskiego silnika używanego m.in. w samolotach Airacobra P-39. - Wśród pilotów amerykańskich te samoloty nie miały najlepszej opinii, Rosjanie wręcz przeciwnie, bardzo lubili nimi latać - dodaje Łukasz Skoczek.

Samoloty te w dużej ilości były przekazywane Rosjanom w ramach Lend-Lease na mocy której Alianci zachodni przekazali Sowietom tysiące samolotów, czołgów i innego uzbrojenia. Udzielenie pomocy umożliwiała podpisana przez prezydenta Roosevelta 11 marca 1941 roku umowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!