Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jagiellońska 2. Kto pyta, błądzi - i to od ośmiu miesięcy. Komentuje Jarosław Reszka

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Na wieści o przyszłości zabytku czekamy od ośmiu miesięcy
Na wieści o przyszłości zabytku czekamy od ośmiu miesięcy Michał Sierek
Kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 2 to jedna z najpiękniejszych budowli w Bydgoszczy. W latach 1789-1800 był tu narożnikowy dom mieszkalny ze spichlerzami i stajnią. W 1853 r. powstała nowa kamienica, która przetrwała do 1912 r., po czym zastąpił ją narożnikowy, sześciokondygnacyjny budynek według projektu architekta Heinricha Grossa z Berlina. Fundatorem kamienicy był Otto Pfefferkorn - przedsiębiorca, który dorobił się na produkcji mebli, skrzynek do odbiorników radiowych i opakowań dla cygar, a także znany kolekcjoner.

Spory zysk właścicielowi domu przynosiły też lokale użytkowe, w tym sławna Palace Cafe. Po przejęciu miasta przez Polaków w styczniu 1920 r. w zasadzie niewiele się zmieniło. Ostateczny kształt budynek uzyskał w latach 1922-1923, a w 1940 r. powstały arkady, zaprojektowane na żądanie władz hitlerowskich.

Czy trzeba jeszcze lepiej uzasadniać, dlaczego los kamienicy, znanej współczesnym bydgoszczanom dzięki klubowi Savoy, który działał w niej do 2017 roku, nadal interesuje mieszkańców miasta? Niestety, najwyraźniej nie rozumieją tego władze Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, do której od dwóch lat należy kamienica przy Jagiellońskiej 2. „Expressowi Bydgoskiemu” przez 8 miesięcy nie udało się wycisnąć od nich prostej informacji o planach związanych z remontem i adaptacją pomieszczeń w tym budynku. Jako dziennikarz pracuję od 33 lat, ale takiej opieszałości w reakcji na pytanie dziennikarzy ze strony prywatnej instytucji, ale przecież działającej w sferze publicznej, jako żywo nie przypominam sobie. Można prasy nie lubić, można jakiegoś tytułu nie szanować, ale lekceważąc pytania zadawane w imieniu czytelników, tak naprawdę okazuje się lekceważenie lokalnej społeczności. Notabene, tym samym ludziom, których bydgoska uczelnia zachęca do podjęcia płatnych studiów lub posłanie na nie swoich dzieci.

A swoją droga, ciekawe, jak długo na odpowiedź na zadawane przez siebie pytania czekają studenci Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu? I co słyszą w odpowiedzi? Gadaj zdrów?

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera