Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądał Stary Rynek? [WIZUALIZACJE]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Fontanna świetlna, szklana forma przestrzenna, pełniąca funkcję ekranu, oraz letnia kawiarenka - to propozycje studentów UTP
Fontanna świetlna, szklana forma przestrzenna, pełniąca funkcję ekranu, oraz letnia kawiarenka - to propozycje studentów UTP nadesłana
Trwają prace nad projektem rewitalizacji płyty Starego Rynku. Swoje pomysły na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej przedstawili także bydgoscy studenci.

- Chcieliśmy, aby studenci pokazali swój punkt widzenia, co nie oznacza, że wszystkie pomysły doczekają się realizacji. Na pewno będziemy chcieli obniżyć oświetlenie na Rynku, co również proponowali studenci, tak aby stworzyć niepowtarzalny, kameralny klimat tego miejsca - twierdzi Marek Iwiński, plastyk miejski.

Zobacz galerię: Pomysły na nowy wygląd Starego Rynku przedstawili bydgoscy studenci
[break]
Studenci z Zakładu Wzornictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego pod kierunkiem Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej przygotowali 11 wizji Rynku.

- To była ich praca semestralna. Pod uwagę brane były wytyczne miasta - mówi Ewa Raczyńska-Mąkowska. - Jedynym z nich było stworzenie magii tego miejsca. Studenci zakładali, że nie ma to być plac tranzytowy, przez który się tylko przechodzi, ale miejsce, gdzie mieszkańcy chcą się zatrzymać, przysiąść. Wykonanie projektów poprzedziły konsultacje społeczne.

Młodzież pytała np. właścicieli lokali na Starym Rynku, jakie są ich oczekiwania. Na tej podstawie powstało 11 prac. Wszystkie łączy chęć wprowadzenia na płytę wielu dodatkowych funkcji i podzielenia Rynku na wiele mniejszych stref. W projektach jest np. więcej zieleni, miejsc do siedzenia, czy mobilne kwiaciarnie - dodaje. Pomysły przedstawiono podczas poniedziałkowego spotkania z udziałem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz ekspertów.

- Studenci wzornictwa poszukiwali głównie form małej architektury. Pozytywne jest to, że we wszystkich pracach pojawia się chęć stworzenia przestrzeni, w której chce się przebywać i wypoczywać.

Fajnie, że zmierzyli się z takim zadaniem. Jednak podzielenie Rynku na mniejsze strefy to dość ryzykowne rozwiązanie. Na rynku w Bielsko-Białej to się nie powiodło - mówi Szymon Muszyński z GM Architekci, która pracuje nad ostatecznym projektem rewitalizacji płyty Starego Rynku. Ma on być gotowy w ciągu 8 tygodni. - W koncepcji, którą przygotowujemy, stawiamy na minimalizm i elegancję - dodaje.

To niejedyny pomysł, aby zaangażować studentów w aranżację przestrzeni miejskiej Bydgoszczy. Miejska Pracownia Urbanistyczna wytypowała miejsca do rewitalizacji np. skwer Leszka Białego, skwer Władysława Jagiełły, Rynek w Starym Fordonie, place Piastowski i Teatralny. Nad tymi projektami też będą pracować studenci.

W tegorocznym budżecie miasta na przebudowę płyty Starego Rynku zarezerwowano 6 mln zł. Jeśli pojawi się taka możliwość, miasto będzie ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Pierwsze prace przy II etapie rewitalizacji Starego Miasta rozpoczną się po wakacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera