Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[MAJÓWKA] Zasmakuj w bogactwie pięknej krainy [WYCIECZKA ZA MIASTO]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Danuta Adamczyk
Zbliżający się długi majowy weekend to świetna okazja, aby odwiedzić Bory Tucholskie, które zachwycają urokliwą przyrodą, oferują ciszę i relaks.

Bory Tucholskie należą do największych kompleksów leśnych w Polsce. Ich powierzchnia wynosi około 120 tysięcy hektarów. To kraina bujnych lasów, bogatej roślinności, atrakcyjnych rzek i wielu jezior.

Niezapomniane przeżycia

- Niewątpliwym magnesem przyciągającym turystów do Borów Tucholskich jest ich różnorodność. Jako ogromny kompleks leśny mają do zaoferowania ciszę, spokój, piękno leśnego środowiska bardzo urozmaicone pod różnymi względami - mówi Danuta Adamczyk, która od wielu lat z pasją fotografuje przyrodę, a Bory Tucholskie są jednym z najważniejszych miejsc na celowniku jej obiektywu. - Przemierzać bory można pieszo, rowerem, a także kajakiem. Wiele pięknych szlaków wodnych - czy to Wdą, czy Brdą, czy Zbrzycą - dostarczy niezapomnianych widoków i przeżyć. O Borach Tucholskich można powiedzieć tak: kto ich raz posmakował, po prostu do nich wraca.

Wodne szlaki

Wielki Kanał Brdy i jego przedłużenie, czyli Mały Kanał Brdy, to doskonałe miejsca do pływania kajakiem. Jest to atrakcja szczególnie polecana początkującym kajakarzom oraz rodzinom z dziećmi ze względu na duży stopień bezpieczeństwa - woda jest tu raczej płytka. Ale i doświadczone osoby nie będą się tu nudzić. Wyzwaniem może być odcinek zwany Piekiełkiem, o szybszym nurcie i z powalonymi drzewami w korycie.

O Borach Tucholskich można powiedzieć tak: kto ich raz posmakował, po prostu do nich wraca. - Danuta Adamczyk, fotograf

Na trasach przez Brdę znajdują się następujące punkty: Charzykowy, Małe Swornegacie, Konarzyny, Zbrzyce, Laska, Drzewicz, Mylof, Rytel, Wielki Kanał Brdy, Woziwoda, Rudzki Most, Świt, Koronowo, Janowo. Łącznie to 170 kilometrów, ale podczas majowego weekendu można, oczywiście, wybrać trasę krótszą, na przykład jednodniową albo nawet kilkugodzinną. Inny popularny kajakowy szlak wiodący przez Bory Tucholskie to rzeka Wda. Portal mojekajaki.pl tak ją opisuje: „ma bardzo zmienny charakter. Raz jest kamienistym potokiem, to znów rwącym strumieniem, by za chwilę zmienić się w leniwie płynącą rzekę”. I sporo w tym racji. Proponowane trasy wiodą przez: Lipusz, Wdzydze Tucholskie, Czarną Wodę, Odry, Tleń, Świecie. Łącznie 90 kilometrów.

Ofertę wzięcia udziału w zorganizowanych spływach (przewodnik, opieka ratownika, wypożyczenie sprzętu, noclegi na trasie) można znaleźć na portalach turystycznych www.borytucholskie24.com.pl i www.mojekajaki.pl.

Piesze wędrówki

Tadeusz Frymark, przewodnik turystyczny z bydgoskiego PTTK, zachęca do skorzystania z jednego z najnowszych szlaków w Borach Tucholskich. Poprowadzony został w kształcie pętli w okolicy Wierzchucina przez teren dawnego niemieckiego poligonu rakietowego. Szlak ten wart jest uwagi ze względu na umieszczone wzdłuż niego tablice przedstawiające dzieje poligonu, lokalne legendy i ciekawostki. Główne atrakcje na trasie to leje po wybuchach rakiety V-2 oraz rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko.

Wędrując po Borach Tucholskich warto również odwiedzić miejsce, w którym możemy przekonać się o niszczycielskiej sile trąby powietrznej. W lipcu 2012 roku katastrofalne wiatry zniszczyły las w okolicach wsi Szarłata w gminie Osie. Nowością turystyczną w tym miejscu jest postawiona w ubiegłym roku wieża widokowa, z której roztacza się widok na ścieżkę żywiołu. Leśnicy zaczęli tam sadzić nowe drzewa, ale wciąż jeszcze można zobaczyć olbrzymi wyłom w drzewostanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!