Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat restauracji na śluzach i Kanał Bydgoski w zimowej odsłonie. Wernisaż dwóch niesamowitych wystaw

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W tym roku 14 września Kanał Bydgoski będzie obchodził 250. urodziny (pierwsze udane spławienie transportu na kanale nastąpiło 14 września 1774 roku - przyp. red.). Z tej okazji w ramach jubileuszu planowane są, m.in., koncerty, spływy kajakowe, czy pokazy świetlne. W czwartek (25 kwietnia) w Muzeum Kanału Bydgoskiego odbył się wernisaż dwóch niesamowitych wystaw. Jedna ukazuje, jak przed laty kwitło życie towarzyskie przy śluzach. Druga - to obrazy pokazujące nieskazitelne uroki Kanału Bydgoskiego.
W tym roku 14 września Kanał Bydgoski będzie obchodził 250. urodziny (pierwsze udane spławienie transportu na kanale nastąpiło 14 września 1774 roku - przyp. red.). Z tej okazji w ramach jubileuszu planowane są, m.in., koncerty, spływy kajakowe, czy pokazy świetlne. W czwartek (25 kwietnia) w Muzeum Kanału Bydgoskiego odbył się wernisaż dwóch niesamowitych wystaw. Jedna ukazuje, jak przed laty kwitło życie towarzyskie przy śluzach. Druga - to obrazy pokazujące nieskazitelne uroki Kanału Bydgoskiego.
W czwartek (25 kwietnia) w Muzeum Kanału Bydgoskiego odbył się wernisaż dwóch niesamowitych wystaw. Jedna ukazuje, jak przed laty kwitło życie towarzyskie przy śluzach. Druga - to obrazy pokazujące nieskazitelne uroki Kanału Bydgoskiego.

W tym roku 14 września Kanał Bydgoski będzie obchodził 250. urodziny (pierwsze udane spławienie transportu na kanale nastąpiło 14 września 1774 roku - przyp. red.). Z tej okazji w ramach jubileuszu planowane są, m.in., koncerty, spływy kajakowe, czy pokazy świetlne.

Preludium do 250-lecia są właśnie dwie wystawy otwarte 25 kwietnia br. Pierwsza z nich nosi tytuł „Zabawa, ciepła strawa, trunki. Świat restauracji na śluzach”. Bo trzeba wiedzieć, że na przełomie XIX i XX wieku nad Starym Kanałem Bydgoskim kwitło życie towarzyskie.

- Pełen rozkwit nastąpił w XX-leciu międzywojennym - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, które mieści się przy ul. Staroszkolnej 10 na Okolu. - Jedną z najbardziej znanych restauracji były Ogrody Patzera. Lokal znajdował się w miejscu, gdzie obecnie jest ZUS.

Zdjęcia i pocztówki z XX-lecia międzywojennego i początku XX wieku na wystawie

Na śluzy w tamtym czasie podążali mieszkańcy oraz turyści, by zaznać błogiego spokoju i wypoczynku. Czekały tu na nich liczne restauracje, kawiarnie oraz wszelkie atrakcje. Dni wolne od pracy mieszkańcom umilały występy orkiestr wojskowych. Organizowano tu również plenery malarskie, przejażdżki łódkami, pokazy tresury psów. Słowem działo się.

- Restauracji było w pobliżu Starego Kanału Bydgoskiego kilkanaście, praktycznie przy każdej śluzie po 2-3 lokale. Do tego świata dzięki tej wystawie, chcemy przenieść obecnych mieszkańców Bydgoszczy - mówi Tomasz Izajasz.

Na wystawie zaprezentowane są zdjęcia i pocztówki z XX-lecia międzywojennego i początku XX wieku. W większości to oryginały, choć jest też kilka reprodukcji. Pochodzą z prywatnych zbiorów Tomasza Izajasza i Muzeum Kanału Bydgoskiego.

- Zbierałem je od wielu lat - mówi Tomasz Izajasz. - Rok jubileuszu 250-lecia kanału to dobry moment, by je pokazać szerszej grupie odbiorców. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na to, że Kanał Bydgoski to nie tylko ciek wodny przez który przepływały liczne barki, ale też miejsce, gdzie kiedyś bydgoszczanie chętnie spędzali czas, gdzie wypoczywali.

Z okazji wernisażu wystawy przygotowano też aranżację stolika restauracyjnego z dawnych lat.

- Znajdują się na nim dwa kufle piwa jako element nawiązujący do restauracji nad Kanałem Bydgoskim - wyjaśnia Tomasz Izajasz. - Wybraliśmy je, ponieważ na zdjęciach w ogrodach restauracyjnych często widoczni są mieszkańcy, którzy wypoczywają delektując się złotym trunkiem.

Zobacz zdjęcia:

W czwartek (25 kwietnia) w Muzeum Kanału Bydgoskiego odbył się wernisaż dwóch niesamowitych wystaw. Jedna ukazuje, jak przed laty kwitło życie towarzyskie przy śluzach. Druga - to obrazy pokazujące nieskazitelne uroki Kanału Bydgoskiego.Zobacz więcej zdjęć >>>

Świat restauracji na śluzach i Kanał Bydgoski w zimowej odsł...

Nieskazitelne uroki Kanału Bydgoskiego uwiecznione na płótnie

Na wystawie znajdują się również afisze z zaproszeniami na koncerty i przedstawienia.

- Są też ogłoszenia z prasy z zaproszeniami na zabawy taneczne, mecze bokserskie, mecze piłki nożnej, ślizgawki, a nawet na V Rewię "Goło, lecz wesoło". Te wszystkie imprezy odbywały się właśnie nad kanałem - mówi Tomasz Izajasz.

Podczas czwartkowego wernisażu można było posłuchać też opowieści o tym, jak wyglądało życie towarzyskie mieszkańców Bydgoszczy na początku XX wieku.

Druga z otwartych wystaw to „Kanał Bydgoski malowany pędzlem Krzysztofa Cichańskiego”.

- Pokazuje nieskazitelne uroki Kanału Bydgoskiego uwiecznione na płótnie - mówi Tomasz Izajasz. - Składa się na nią 9 obrazów autorstwa bydgoskiego artysty Krzysztofa Cichańskiego. To jego pierwsza wystawa. Wielu z nas podziwia Kanał Bydgoski wiosną, latem lub jesienią. Tymczasem obrazy tego utalentowanego artysty przedstawiają nieoczywiste piękno Kanału Bydgoskiego również w zimowej scenerii lub półmroku. Są bardzo klimatyczne. Na tym właśnie polega ich wyjątkowość.

Wystawa „Zabawa, ciepła strawa, trunki. Świat restauracji na śluzach” będzie czynna do października br., z kolei "Kanał Bydgoski malowany pędzlem Krzysztofa Cichańskiego” do września br. Obie wystawy można obejrzeć w godzinach pracy muzeum, czyli od wtorku do piątku w godz. 10-18, a w weekendy w godz. 12-16.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera