Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak w Bydgoszczy obchodzono Światowy Dzień Zespołu Downa - zobaczcie zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Wydarzenie w Młynach Rothera zaczęło się o godz. 11.00 i trwało do wieczora
Wydarzenie w Młynach Rothera zaczęło się o godz. 11.00 i trwało do wieczora Dariusz Bloch
W czwartek w Młynach Rothera Stowarzyszenie Wspierające Rodziców oraz Opiekunów Dzieci z Niepełnosprawnościami „My Też” zorganizowało całodzienne uroczystości. W tym szczególnym dniu nie zabrakło też innych wydarzeń.

W godz. 11.00-12.30 w Młynach Rothera odbyła się część warsztatowa, czyli zajęcia kreatywno-sensoryczne dla dzieci. W ich trakcie dzieci, poprzez zmysły, poznawały niektóre niepełnosprawności - ich bariery, odczucia. Zaprojektowano także niepowtarzalne skarpetki - przy użyciu różnych skrawków materiałów i dodatków.

Następnie, w godz. 13.00-15.00, miała miejsce uroczysta gala. Była m.in. prezentacja filmu ukazującego piękno różności.Wydarzenie zwieńczyło spotkanie integracyjne przy kawie i herbacie, nie zabrakło spotkań ze specjalistami.

Wydarzanie swoim patronatem objęli: Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski oraz Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Dodajmy jeszcze, że w czwartek rano na Starym Rynku rodzice, osoby z niepełnosprawnościami przekazały Herb Życzliwości dla miasta Bydgoszczy za wspieranie osób z niepełnosprawnością. Odebrali go: prezydent Rafał Bruski oraz dyrektorka Biura Zdrowia i Polityki Społecznej w bydgoskim ratuszu Agnieszka Bańkowska. Potem odbył się pokaz mody koszulek zaprojektowanych specjalnie na ten dzień, a dla mieszkańców Bydgoszczy zostały przygotowane specjalne pocztówki życzliwości oraz przypinki z hasłem „Przyjaciele nie liczą chromosomów”.

W tym samym czasie w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 obchodząca 20-lecie inicjatywa „Dziecięce Graffiti” przygotowała konferencję „Wartość życia osoby z zespołem Downa”. Wziął w niej udział m.in. Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy.

Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day), zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 12 lat patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Na znak integracji z osobami z zespołem Downa, 21 marca wiele osób zakłada dwie kolorowe skarpetki nie do pary. Symbolizują one niedopasowanie społeczne i genotypowe, z jakim borykają się osoby zmagające się z tą chorobą. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania ludzi z zespołem Downa, propagowanie ich praw oraz integracja z nimi.

  • Partnerami wydarzenia były: Młyny Rothera, Fundacja Chcepomagam, Fundacja Trisomiaki, Zespół Taneczny Amadeo.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera