Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten serial zastąpi "Koronę królów. Jagiellonowie". Sceny do nowej produkcji TVP mają powstać w Kujawsko-Pomorskiem

OPRAC.: (szym)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pałuki to piękny i historyczny region, dlatego nie dziwi fakt, że wiele filmów powstało na naszym terenie. Wkrótce w osadzie na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupie ma być kręcony nowy serial TVP "Królowie", który zastąpi wyświetlany obecne "Korona królów. Jagiellonowie".

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska przygotowuje nowy serial historyczny, który ma zastąpić popularną "Koronę królów. Jagiellonowie". Jego tytuł to "Królowie" i będzie opowiadał synach Władysława Jagiełły, ostatnich władcach średniowiecznej Polski: Kazimierzu Jagiellończyku oraz Władysławie Warneńczyku.

Jeden z nich był królem Węgier, drugi znany z kart historii jest jako twórca silnej i stabilnej Litwy.

- "Królowie" to kostiumowa opowieść przedstawiająca losy Władysława Warneńczyka oraz pierwsze lata rządów jego brata Kazimierza Jagiellończyka. Każdy zapisał się na kartach nie tylko polskiej historii: jeden jako król Węgier i wielki przegrany w wojnie z Turkami, drugi jako budowniczy silnego, stabilnego państwa litewskiego. Akcja serialu rozpoczyna się w 1440 roku, w momencie, gdy 16-letni Władysław, koronowany po śmierci ojca na króla Polski wyrusza na Węgry, by objąć tamtejszy tron. W tym samym czasie, młodszy o trzy lata Kazimierz jedzie na Litwę, żeby przejąć władzę po zmarłym wielkim księciu Zygmuncie Kiejstutowiczu. Królowa Zofia przebywa w tym czasie w Sanoku, skupiając wokół siebie opozycję wobec biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Po tragicznej śmierci Władysława pod Warną i kilkuletnim okresie bezkrólewia, koronę wkłada Kazimierz. Wspierany przez matkę rozpoczyna panowanie w państwie pogrążonym w chaosie i bezprawiu - podaje centrum informacji Telewizji Polskiej.

W rolach głównych mają zagrać: Michał Kaszyński (Kazimierz Jagiellończyk), Krzysztof Świłpa (Władysław Warneńczyk), Maria Pawłowska (królowa Zofia), Przemysław Stippa (Zbigniew Oleśnicki), Adam Zdrójkowski (Gromek), Aleksandra Justa (ochmistrzyni Karska), Robert Gulaczyk (Fedor), Anna Oberc (Katka), Wojciech Błach (Johann), Bartłomiej Nowosielski (Klemens), Piotr Miazga (Nawoj), Jan Jankowski (Jan z Czyżowa), Hanna Zbyryt (Gertruda).

Serial ma mieć 80 odcinków. Zdjęcia powstaną m.in. w: Biskupinie, Iłży, Wąchocku, Rogalinie, Kazimierzu Dolnym oraz w lasach nad Świdrem.

Cieszy fakt, że po raz kolejny Biskupin, a w zasadzie jego najsłynniejsza część, czyli znajdujące się na półwyspie Muzeum Archeologiczne, będzie częścią kolejnego filmowego przedsięwzięcia.

Wcześniej w biskupińskim muzeum kręcono: "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana (premiera w 1999 roku, "Stara Baśń" w reż. Jerzego Hoffmana (premiera w 2003 roku), serial "Tajemnica Sagali" w reż. Jerzego Łukaszewicza(pierwszy odcinek premierę miał w 1997 roku), a w 2015 roku m.in. w Biskupie nakręcono dwa odcinki serialu "M jak miłość".

Więcej seriali i filmów, do których zdjęcia kręcono w powiecie żnińskim w materiale poniżej:

Warto też dodać, że dotychczas, w serialu "Korona Królów" pojawił się pałucki akcent, czyli Mikołaj Nałęcz z podżnińskiej Wenecji, gdzie ruiny jego średniowiecznego zamku istnieją do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten serial zastąpi "Koronę królów. Jagiellonowie". Sceny do nowej produkcji TVP mają powstać w Kujawsko-Pomorskiem - Gazeta Pomorska