Twój mocz pieni się i jest mętny? To może oznaczać zbyt wysokie stężenie cukru w organizmie! Czy glukoza w moczu zawsze oznacza cukrzycę?

Artur Białek
Objawem występowania cukru w moczu jest zmiana jego zapachu na bardzo słodki.
Objawem występowania cukru w moczu jest zmiana jego zapachu na bardzo słodki. Ivan-balvan/gettyimages
Glukoza w moczu nie powinna występować u osób zdrowych. Jej obecność może wskazywać na cukrzycę, choroby nerek lub zaburzenia doprowadzające do wystąpienia nieprawidłowości wydzielania insuliny. Cukier w moczu badany jest w ramach badania ogólnego moczu, które warto wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku.

Spis treści

Kiedy należy przeprowadzić badanie stężenia glukozy w moczu?

Glukoza w moczu, czyli glukozuria, może oznaczać, że poziom cukru we krwi został znacznie przekroczony. Glukoza w moczu nie jest normalnym stanem, choć nie w każdym przypadku wskazuje na poważną chorobę. W normalnych warunkach, obecna we krwi glukoza zostaje przesączona do moczu pierwotnego. Następnie podlega wchłanianiu zwrotnemu w procesie filtracji w nerkach, z powrotem dostaje się do obiegu krwi. Kiedy proces ten przebiega bez żadnych zaburzeń, glukoza w moczu nie występuje.

Sprawdź również: Masz stan przedcukrzycowy? Nie jesteś skazany na chorobę. Ekstrakty z tych owoców pomogą obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiec cukrzycy

Wskazaniem do przeprowadzenia badania na zawartość cukru w moczu jest hiperglikemia, czyli podwyższona glukoza we krwi. W takim przypadku badanie poziomu glukozy w moczu pozwala stwierdzić, czy stan utrzymuje się od dłuższego czasu i czy doprowadziło do wystąpienia powikłań, czyli nefropatii cukrzycowej – uszkodzenia kłębuszków nerkowych.

Czytaj też: Objawy niedoboru magnezu to nie tylko drżenie mięśni. Sprawdź, jak je rozpoznać i czym grozi zbyt niski poziom tego pierwiastka w organizmie

Kolejnym wskazaniem do oznaczenia poziomu glukozy w moczu jest wystąpienie objawów, wskazujących na cukrzycę. Badanie należy przeprowadzić, gdy zaobserwowane zostaną następujące symptomy:

  • zwiększenie pragnienia,
  • świąd skóry,
  • oddawanie znacznej ilości moczu,
  • nykturia (oddawanie moczu w godzinach nocnych),
  • często występujące infekcje o podłożu grzybiczym,
  • zaburzony proces gojenia ran,
  • osłabienie,
  • senność.

Badanie poziomu glukozy w moczu powinny też przeprowadzać osoby, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy, czyli u których zdiagnozowano insulinooporność lub choroby autoimmunologiczne, osoby z nadwagą i otyłością. Badanie warto wykonywać regularnie minimum raz w roku.

Zobacz także: Lek na serce i nadciśnienie wstrzymany w obrocie. Został zanieczyszczony

Regularne badanie glukozy w moczu jest konieczne u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą. W ich przypadku umożliwia kontrolowanie przebiegu choroby i obserwowanie skuteczności wdrożonego leczenia. Diabetycy powinni wykonywać takie badanie przynajmniej raz na rok.

Czytaj też: 6 minut dla prewencji alzheimera. Poświęć tyle na energiczne ćwiczenia, by zmniejszyć rozwój demencji. Poprawisz pamięć i koncentrację

Oznaczenie glukozy w moczu jest przeprowadzane rutynowo także u ciężarnych kobiet. Glukoza w moczu w ciąży, o ile występuje w niewielkich ilościach, jest zjawiskiem fizjologicznym. Jeżeli jednak związek ten pojawia się w wysokim stężeniu i taki stan utrzymuje się podczas kilku kolejnych wizyt u lekarza, lub gdy podczas jednej wizyty ujawniane jest bardzo wysokie stężenie glukozy w moczu, najprawdopodobniej wskazuje to na cukrzycę ciężarnych.

Glukoza w moczu – przebieg badania

Glukoza w moczu jest oznaczana w ramach ogólnego badania moczu. Jest ono wykonywane na porannej próbce moczu, jednak, aby uzyskane wyniki były wiarygodne, pobranie musi nastąpić z zachowaniem pewnych zasad:

  1. Próbkę pierwszego porannego moczu należy pobrać do odpowiedniego pojemnika, przeznaczonego do tego celu,
  2. Przed oddaniem moczu, należy podmyć okolice intymne wodą z mydłem, uprzednio dokładnie myjąc ręce – zapobiega to fałszywie dodatnim wynikom na obecność bakterii,
  3. Mocz pobrany do pojemnika powinien pochodzić ze środkowego strumienia, nie z pierwszej objętości,
  4. Pobraną próbkę należy możliwie najszybciej dostarczyć do laboratorium (do 2 godzin od pobrania – potem rozwijają się bakterie zaburzające wyniki badania).

Wadą badania jest spore ryzyko uzyskania zafałszowanych wyników, jeżeli pacjent nie będzie przestrzegał zasad prawidłowego pobrania próbki. Poza poziomem glukozy, w ramach ogólnego badania moczu oznaczane są także azotany, ciała ketonowe i białko.

Normy glukozy w moczu. Jak interpretować wyniki badania?

U zdrowego człowieka glukoza w moczu nie powinna występować. Dopuszczalny poziom cukru w moczu zamyka się w przedziale od 0,1 do 1 mg/dl. Takie stężenie nie jest jednak możliwe do wykrycia w badaniu laboratoryjnym.

Dodatni wynik badania jest wyrażany w dwóch skalach – jakościowej albo pół ilościowej. Dodatni wynik badania, w skali jakościowej, określany jest symbolami:

  • +, czyli mały poziom glukozy,
  • ++, czyli umiarkowany poziom glukozy,
  • +++, czyli wysokie stężenie glukozy.

Ilościowe oznaczenie glukozy wymaga przeprowadzenia dobowej zbiórki moczu.

Co oznacza obecność glukozy w moczu?

Glukoza w moczu może wskazywać na przyczyny pozanerkowe i nerkowe. W pierwszym przypadku najczęstsze przyczyny to:

  • cukrzyca,
  • gruczolak przysadki,
  • zespół Cushinga,
  • toksyczne uszkodzenie nerek,
  • nefropatia nadciśnieniowa,
  • nefropatia cukrzycowa,
  • zespół Fanconiego.

Na podwyższenie stężenia glukozy w moczu mogą wpłynąć też czynniki fizjologiczne jak stres, przyjmowanie steroidów, spożywanie dużych ilości alkoholu oraz spożycie posiłku obfitującego w węglowodany w przeddzień badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia