Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy więcej specjalistów, ale ciągle za mało oddziałów i poradni geriatrycznych

Dorota Witt
Seniorzy potrzebują kardiomonitorów, ultrasonografów, urządzeń do nauki chodzenia... Rozbudowującej się Klinice Geriatrii szpitala im. Jurasza przyda się każdy sprzęt.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już trzeci raz gra także dla seniorów. Specjaliści, których jest coraz więcej, ale ciągle za mało, przekonują, że osoby starsze mają specjalne potrzeby medyczne.
[break]
- Wsparcie seniorów podczas finału WOŚP to bardzo dobra inicjatywa, bo dzięki niej zaczęło się mówić o osobach starszych i o samej geriatrii - uważa prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, kierownik Katedry i Kliniki Geriatrii CM UMK w Bydgoszczy, konsultantka wojewódzka w dziedzinie geriatrii. - To ważne, bo skłania do zwrócenia uwagi na społeczne potrzeby osób starszych.

Dwie grupy chorób

Typowy pacjent geriatryczny ma około 80 lat. Już po 75. roku życia zaczynają się u niego problemy ze zdrowiem, których nie sposób uniknąć. - Choroby pacjentów tzw. interny plus, czyli oddziału, na którym uwzględnia się wszystkie odrębności związane z procesem starzenia się, można podzielić na dwie grupy: wśród wielkich zespołów geriatrycznych mamy upadki, nietrzymanie zwieraczy, otępienie i zespół słabości, ale poza tym do niemal każdej znanej choroby można dopisać określenie „w wieku podeszłym” i tak leczymy, m.in. zapalenie płuc, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. Znane nam choroby, takie, z którymi być może borykamy się od lat, mają inny przebieg i wymagają innego leczenia, kiedy osiągamy zaawansowany wiek - mówi prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska.

Brakuje szpitali

W kraju dostęp do specjalistów w dziedzinie geriatrii często jest utrudniony. Dobrze jest na Śląsku, w Małopolsce, ale są i białe plamy. Jeśli już mamy wyspecjalizowanych medyków, brakuje placówek: szpitalnych oddziałów i poradni geriatrycznych. W Bydgoszczy działają cztery. - Rozwój geriatrii to proces, w Bydgoszczy trwa on już 13 lat, dlatego jest coraz lepiej - mówi prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska. - Uczymy lekarzy, ale brakuje placówek geriatrycznych. Wynika to z niedoszacowanej wyceny świadczeń tej dziedziny medycyny: dyrektorzy w obawie przed zwiększającym się długiem placówki, wstrzymują decyzję o otwarciu geriatrii.
Orkiestra wspiera
Do tej pory „interna plus” w bydgoskim Juraszu dostała od WOŚP, m.in. inhalatory, materace przeciwodleżynowe, ssaki, przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne. Jeszcze w tym roku klinika podwoi liczbę łóżek, dlatego liczy na dodatkowy sprzęt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!