Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada przenieśmy się wspólnie do międzywojennej Bydgoszczy [PROGRAM]

Natalia Gryszówka
Na osiedlu Leśnym dzieci i seniorzy wspólnie zorganizowali spotkanie z okazji 11 Listopada w „Lokomotywie”.
Na osiedlu Leśnym dzieci i seniorzy wspólnie zorganizowali spotkanie z okazji 11 Listopada w „Lokomotywie”. Filip Kowalkowski
Koncerty pieśni patriotycznych, wykłady, wystawy i odsłonięcie Bydgoskich Autografów - tak będą wyglądały w naszym mieście obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie interesująco dla młodszych i starszych.

[break]
11 Listopada to okazja do wspólnego, rodzinnego świętowania. W Bydgoszczy przygotowano mnóstwo atrakcji. Najwięcej dzieje się dziś na Starym Rynku. W miejscach pamięci bydgoskich patriotów: Jana Teski, Jana Biziela, Leona Barciszewskiego, Ignacego Rochona oraz przed pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego zostaną złożone kwiaty. O godz. 11 na Starym Rynku rozpoczną się oficjalne Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości. W programie m.in. rekonstrukcje historyczne, przemarsze ułanów, koncert pieśni patriotycznych.

Bydgoskie Autografy i otwarte muzea

Tradycyjnie Święto Niepodległości wiązane jest w naszym mieście z nagrodzeniem tych, „którzy swoją pracą, osiągnięciami i sukcesami wypełnili dumne karty bydgoskich kronik” (jak brzmi zaproszenie na tę uroczystość, sformułowane przez prezydenta miasta do bydgoszczan).

Przed godziną 14 laureaci tegorocznych Bydgoskich Autografów spotkają się przed ratuszem z Rafałem Bruskim i następnie przejadą w stylizowanym orszaku na ul. Długą. Tam swoje autografy odsłonią: Maciej Figas (muzyk, dyrygent, od 23 lat dyrektor Opery Nova), Paweł Łysak (dyrektor bydgoskiego Teatru Polskiego w latach 2006-2014, obecnie szef Teatru Powszechnego w Warszawie) oraz profesor Zbigniew Włodarczyk (wybitny chirurg i transplantolog, twórca bydgoskiego ośrodka transplantacji nerek).

PRZECZYTAJ:[11 LISTOPADA W BYDGOSZCZY] Jakie atrakcje na Starym Rynku?

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza, m.in., na zwiedzanie wystaw: „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” oraz „Bydgoszcz na starej fotografii”. Dla dzieci zaplanowano warsztaty plastyczne połączone z konkursem. O godz. 13 w restauracji Hotelu Ratuszowego odbędzie się koncert „Piosenka Ci nie da zapomnieć” - przeboje lat 20., a o godz. 16.30 rozpocznie się wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich. Będzie można zobaczyć wystawę „Radosna Niepodległa!”.

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na program telewizyjny z cyklu Archiwum B: „Jak lokalnie hartowała się stal, czyli za kulisami bezpieki”. MCK przygotowało także pokaz mody pod nazwą „Moda na historię, czyli Bydgoska Retro-Personifikacja”. Zaprezentowane zostaną postaci związane z lokalną historią. W Pałacu Nowym w Ostromecku o godz. 16 odbędzie się koncert „Leć, orle biały”. O godz. 18 MCK i hotel „Pod Orłem” zapraszają na koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na koniec obchodów kino Orzeł proponuje film pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (godz. 20.30). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Bogatą ofertę ma także Muzeum Wojsk Lądowych. Bydgoszczanie będą mogli przymierzyć mundur, wziąć do ręki broń oraz wejść do czołgu. W programie także oglądanie samochodu zwiadowczego, wyrzutni „Katiusza”, przeciwlotniczego karabinu maszynowego oraz wystawy. I tu wstęp wolny.

Święto łączy pokolenia i... narody

W niektórych miejscach przygotowania do Święta Niepodległości zaczęły się już wczoraj. Dzieci z przedszkola „Lokomotywa” przy ul. Dwernickiego zaprosiły seniorów z Domu Dziennego Pobytu „Senior” do wspólnych tańców i śpiewania pieśni patriotycznych.

Cieszymy się, że przedszkole pomyślało o takim wieczorze, patriotycznie łączącym pokolenia. - Anna Kordowska

- Cieszymy się, że przedszkole pomyślało o takim wieczorze, patriotycznie łączącym pokolenia - mówi Anna Kordowska, terapeutka zajęciowa w DDPS. Z kolei na dziś International School of Bydgoszcz zaplanowało niekonwencjonalne obchody. - Dzięki międzynarodowemu charakterowi naszej szkoły mamy szansę wymienić doświadczenia związane z tym świętem w różnych, czasami odległych geograficznie i kulturowo krajach - we Francji, Niemczech, Norwegii, Bułgarii, Turcji czy Korei Południowej - mówi Mikołaj Kozłowski z ISoB. - Po prezentacjach, uczniowie udadzą się na wycieczkę po Śródmieściu, aby pogłębić swoją wiedzę na temat historii Polski. Ich edukacyjnym zadaniem będzie spojrzenie na znane, bydgoskie miejsca z perspektywy historycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!